ЖАНР: Progressive Metalcore
ОТ/Д: САЩ | 02.11.2018
ОТ/Д: САЩ | 02.11.2018
ЛЕЙБЪЛ: Solid State Records
ОТНЕМА: ~48 минути
ОТНЕМА: ~48 минути
Ще започна с нещо, което може би не всички непременно осъзнават, но е една от най-силните страни на групата - техните текстове. "When the End Began" е лирично продължение на предишните два албума на групата и третира три основни теми. Апокалипсис - в значението си като "откровение, разкритие", идвайки от гръцката дума "ἀποκάλυψις". Темата за "вечно завръщане" - как всичко евентуално се повтаря в историята на човечеството. Последната основна тема в албума е "кризата на модерния свят". Отделните песни в албума засягат дълбоко различни теми свързани с основните мотиви зад албума. В края на ревюто ще видите линкове към обясненията на вокалиста Гарет за отделните песни, историите, които разказват и емоцията зад тях.
Нека се пренесем към музикалните достойнства в албума. Той започва с интерлюдията "Thus Spoke". Тя е една от три доста скучни и ненужни интерлюдии, които махнах от плейлиста си след първото слушане, както направих и в първия албум на групата преди 4 години. "The New Eternity" е първата песен, която задава тона на всичко, което ще последва (заедно със следващата я "Northern Fires"). Изключително нахъсаните и емоционално звучащи крясъци на Гарет, следвани от мелодичните припеви на басиста Томас, са поддържани от напрегнати, разчупени и меланхолично звучащи китари, подправени с малко електроника и сложни барабани (адмирации за барабаниста Алекс). "Afterdusk" е единствената песен с по-бавен припев, в която Томас не залага на максимална мелодичност. От друга страна динамиката и смените на темпото в следващата "Visible Unseen" я правят една от любимите ми песни в "When the End Began". Песента започва много бързо и мощно, продължава бавно, докато не избухне отново в бързина и динамика и супер мелодичност в припева и завършва с един лек меланхоличен пасаж. "Vanity of Sleep" е единствената песен, която залага само на мощните и надъхващи вокали на Гарет и на нетипична постройка, без обособен припев, напомняща на начина на писане на песни от първия албум на бандата.
Втората част на албума идва с най-нетипично звучащата песен за групата - "In Absence". В контраст с предишния трак, в нея основното действащо лице зад микрофона е Томас с неговите чисти вокали като Крясъците на Гарет се появяват само след средата. Запяващите се припеви се завръщат с "Share the Body", следвана от още по-мелодичната и променяща се "Firstborn (Ya’aburnee)". Основната мелодия в "Lower Empire" пък е почти толкова запомняща се, колкото повечето припеви в албума, а в "The Anatomy of Live (Babel)" отново имаме много динамика и смени на темпото. "Depths III" закрива албума по типичен за Silent Planet начин с допълнителна доза меланхоличност и емоция.
Silent Planet е една много специална група. От текстовете и цунамито от емоции и мощ, идващи от крясъците на Гарет, до разчупените и нетипични китари, динамичните барабани и супер мелодичните припеви на Томас, се получава нещо наистина различно и много интересно. В третия си студиен албум групата е успяла да напипа най-правилната формула и баланс между познато звучене и по-типичен и мелодичен подход към композиционния процес и така е създала един страхотен албум. В "Where the End Began" няма слаби песни (не говорим за ненужните интерлюдии) и бих казал, че е безспорно най-добрата и завършено звучаща творба на групата в кариерата им.
01. Thus Spoke (Intro)
02. The New Eternity
04. Afterdusk
05. Visible Unseen
06. Look Outside Dream (Interlude)
07. Vanity of Sleep
08. In Absence
09. Share the Body
11. Lower Empire
12. Look Outside Awake (Interlude)
13. The Anatomy of Time (Babel)
14. Depths III
+ + + + +
Без слаба или дори средняшка песен в целия албум.
Невероятно мощен и мелодичен, тежък и нежен, надъхващ и меланхоличен.
Великолепни вокали, нетипични китари и много динамични барабани.
Изключително дълбоки и дори философски текстове.
Невероятно мощен и мелодичен, тежък и нежен, надъхващ и меланхоличен.
Великолепни вокали, нетипични китари и много динамични барабани.
Изключително дълбоки и дори философски текстове.
- - - - -
Три напълно ненужни интерлюдии.
IF YOU LIKE
Fit For a King, Northlane, Erra, TDWP, Currents, Wage War, LMTF и др.
Автор: Reksy
[9/10]
0 Response for the "Silent Planet - When the End Began"
Публикуване на коментар